Upadłość konsumencka

Masz problemy ze spłatą swoich długów? Pomożemy Ci wyjść na prostą

Upadłość konsumencka

Czy można nam zaufać

Działamy od 2015 roku

Działamy dla Was nieprzerwanie od sierpnia 2015 roku.

20.000 spraw rocznie

W każdym roku trafia do nas blisko 20.000 spraw.

Pracuje z nami wielu ekspertów

Państwa sprawy trafiają w ręce prawników, posiadających wieloletnie doświadczenie w zakresie windykacji, spraw cywilnych oraz egzekucyjnych.

Korzyści ze współpracy z nami

 • Wstrzymanie postępowań komorniczych
 • Zawieszenie toczących się wobec dłużnika postępowań sądowych o zapłatę
 • Ograniczenie kosztów związanych z prowadzeniem postępowań egzekucyjnych
 • Umorzenie długów lub dostosowanie wysokości spłaty do możliwości finansowych dłużnika
 • Działania mające na celu wstrzymanie wzrostu długów
 • Odzyskanie komfortu życia
 • Uwolnienie się od nękających telefonami oraz wizytami windykatorów
 • Spokój psychiczny

Jak działamy sprawdź nasz proces

Pomagamy w skutecznym oddłużaniu osób, które przestały radzić sobie ze spłatą zobowiązań. To proste:

 1. Analiza sprawy

  po kontakcie z nami i przesłaniu niezbędnych dokumentów przystępujemy do analizy Twojej sprawy, trwa to zazwyczaj od 3-7 dni roboczych, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy

 2. Proponowane działania

  po przeprowadzeniu szczegółowej analizy wskażemy Ci, czy spełniasz przesłanki do ogłoszenia upadłości – wówczas wskażemy Ci najbardziej optymalne działania. Jeśli stwierdzimy, że niestety nie masz możliwości ogłoszenia upadłości – nie martw się! Postaramy się zaproponować Ci inne rozwiązanie, które być może pozwoli na pozbycie się długów.

 3. Przygotowanie dokumentów do wniosku o ogłoszenie upadłości

  czasami zdarza się, że sam do końca nie wiesz ilu masz wierzycieli oraz jak wysokie są Twoje długi – w takiej sytuacji jesteśmy w stanie zaproponować Ci usługę polegającą na ustaleniu i zdobyciu dokumentów, które pozwolą na prawidłowe przygotowanie wniosku.

 4. Przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości

  po zgromadzeniu materiału, nasz prawnik przygotuje dla Ciebie projekt wniosku o ogłoszenie upadłości. Jeśli nie będziesz miał żadnych uwag – niezwłocznie zgłaszamy go do właściwego Sądu.

 5. Etap sądowy

  wspieramy Cię również na tym etapie, nasz prawnik będzie reprezentował Cię w Sądzie i zajmie się wszystkimi niuansami prawnymi

 6. Ogłoszenie upadłości

  umorzenie wszystkich długów lub sporządzenie haromonogramu spłaty (na okres 12-36 miesięcy). Nasza pomoc nie kończy się z chwilą wydania przez Sąd Postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Jeśli dojdzie do zmian w Twoim życiu, które spowodują, iż nie będziesz mógł realizować ustalonego przez Sąd harmonogramu spłaty – przygotujemy dla Ciebie wniosek o zmianę planu spłaty.

O kancelarii

Jesteśmy kancelarią prawną specjalizującą się w oddłużaniu oraz upadłościach konsumenckich.

Twoją sprawę będzie prowadził
prawnik

Oddajesz sprawę w ręce
doświadczonej kancelarii

Otrzymasz nasze pełne wsparcie

Upadłość konsumencka - podstawowe pytania

 • Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wymaga uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 30 zł.
  Koszty Kancelarii wynoszą od 2,999 zł do 7,999 zł netto w zależności od stopnia skomplikowania sprawy.

 • Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może złożyć każda osoba fizyczna, także ta prowadząca działalność gospodarczą. Wniosek taki może złożyć również członek zarządu spółki prawa handlowego.

 • Tak, o ile sytuacja upadłego wskazuje, że jest on trwale niezdolny do spłacania zadłużenia. Przyczyną umorzenia wszystkich zobowiązań przez Sąd może być m.in. długotrwała choroba, brak możliwości podjęcia lepiej płatnej pracy.

 • Brak majątku nie jest przeszkodą do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

 • Początkowo zaliczkę na koszty postępowania upadłościowego wykłada Skarb Państwa. Wynagrodzenie syndyka z kolei, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy, mieszczą się w widełkach 1.341 zł – 10.743 zł netto.

 • W przypadku umorzenia postępowania wnioskodawca pokrywa koszty postępowania upadłościowego, w tym koszty związane z wynagrodzeniem syndyka.

   

  Istnieje możliwość zwolnienia przez Sąd z konieczności ponoszenia przedmiotowych kosztów.

   

  W razie likwidacji majątku upadłego, wynagrodzenie syndyka pokrywane jest w pierwszej kolejności ze środków uzyskanych z jego sprzedaży.

   

  W przypadku ogłoszenia upadłości i sporządzenia planu spłaty koszty postępowania, w tym wynagrodzenie syndyka zawarte jest w planie spłaty, a więc upadły pokrywa wynagrodzenie syndyka zgodnie z planem spłaty.

   

  W razie umorzenia przez Sąd długów upadłego – również koszty postępowania, w tym wynagrodzenia syndyka są umarzane.

Masz długi niemożliwe do spłacenia? Rozwiązaniem może być upadłość konsumencka! Nasza kancelaria pomaga w skutecznym pozbyciu się długów wszystkim, którzy nie są w stanie poradzić sobie ze spłatą zobowiązań. Nawet duże zadłużenie nie oznacza, że musisz z dnia na dzień stracić cały swój majątek i żyć na skraju ubóstwa. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wyjść z tej trudnej sytuacji! 

Nasze działania skutecznie doprowadzają do wstrzymania postępowań komorniczych i ograniczenia kosztów z nimi związanych czy zawieszenia toczących się postępowań sądowych o zapłatę. Dzięki nam Twoje zadłużenie nie będzie już rosło i doprowadzimy do jego umorzenia lub rozłożenia na raty dostosowane do Twoich możliwości finansowych. Mamy duże doświadczenie w wsparciu prawnym osób zadłużonych i pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej. Współpracujemy ze specjalistami z dziedziny egzekucji, windykacji i prawa cywilnego. Możesz mieć pewność, że Twoją sprawą zajmie się prawnik będący praktykiem z wieloma wygranymi sprawami.

Nie musisz borykać się z problemami w samotności! Skontaktuj się z nami, a przeanalizujemy Twoją sprawę, wskażemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania, a w razie konieczności podpowiemy Ci jak ogłosić upadłość konsumencką i przeprowadzimy ją dla Ciebie krok po kroku. Przy naszym wsparciu szybko wyjdziesz z długów i odzyskasz komfort życia. Nie ma sytuacji bez wyjścia! Zajmiemy się wszystkim, a Ty zyskasz spokój od nękających telefonów wierzycieli.

Jak pomagamy wyjść z zadłużenia?

Nasza kancelaria antywindykacyjna pomaga skutecznie ogłosić upadłość konsumencką. Podejmowane przez nas działania sprowadzają się do  6 prostych kroków.

 1. Analiza sprawy — po kontakcie z nami i przesłaniu niezbędnych dokumentów przystępujemy do analizy Twojej sprawy, trwa to zazwyczaj od 3 do 7 dni roboczych, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy i obszerności dokumentów.

 2. Proponowane działania — po przeprowadzeniu szczegółowej analizy wskażemy Ci, czy spełniasz przesłanki do ogłoszenia upadłości konsumenckiej — wówczas wskażemy Ci optymalne działania. Jeśli stwierdzimy, że niestety nie masz możliwości ogłoszenia bankructwa konsumenckiego – nie martw się! Zaproponujemy Ci inne rozwiązania, które z pewnością pozwolą na pozbycie się długów.

 3. Przygotowanie dokumentów do wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej — czasami zdarza się, że sam do końca nie wiesz, ilu masz wierzycieli oraz jak wysokie są Twoje długi — w takiej sytuacji zaproponujemy Ci usługę polegającą na ustaleniu i zdobyciu niezbędnych dokumentów, które pozwolą na prawidłowe przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości.

 4. Przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej — po zgromadzeniu materiału, nasz prawnik przygotuje dla Ciebie projekt wniosku o ogłoszenie upadłości. Jeśli nie będziesz miał żadnych uwag – niezwłocznie zgłosimy go do właściwego Sądu

 5. Etap sądowy — wspieramy Cię również na tym etapie, nasz prawnik będzie reprezentował Cię w Sądzie i zajmie się wszystkimi niuansami prawnymi, doprowadzając do zakończenia sprawy z korzyścią dla Ciebie.

 6. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej — umorzenie wszystkich długów lub sporządzenie harmonogramu spłaty (na okres 12 – 36 miesięcy). Nasza pomoc nie kończy się z chwilą wydania przez Sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Jeśli dojdzie do zmian w Twoim życiu, które spowodują, iż nie będziesz mógł realizować ustalonego przez Sąd harmonogramu spłaty – przygotujemy dla Ciebie wniosek o zmianę planu spłaty.

Nie czekaj, aż Twoje długi będą jeszcze większe! Skontaktuj się z nami już dziś, a wkrótce zaczniesz życie wolne od wierzycieli, windykatorów i zaległych zobowiązań.

Upadłość konsumencka — co to takiego?

Jeśli stracisz pracę, zachorujesz, spotka Cię niespodziewane zdarzenie losowe lub po prostu przecenisz swoje możliwości finansowe i nie będziesz w stanie spłacać swoich zobowiązań, grozi Ci egzekucja komornicza. Posiadanie długów niemożliwych do spłacenia może pociągnąć za sobą utratę domu, ruchomości i większości zarobków, o ile jeszcze masz pracę. Nie czekaj, aż taka sytuacja wpędzi Cię w depresję, problemy osobiste lub zepchnie na margines społeczny. Zgłoś się po pomoc do naszej kancelarii i skorzystaj z możliwości, jakie daje Ci mechanizm przewidziany przez ustawę Prawo upadłościowe z dnia 28 lutego 2003 r.  

Co to jest upadłość konsumencka? Jest to specjalna procedura sądowa dająca szanse osobom zadłużonym, które nie mogą sobie poradzić ze spłatą zobowiązań, przeznaczona dla osób fizycznych. Skorzystać z niej mogą osoby niewypłacalne, czyli takie, które co najmniej od 3 miesięcy nie są w stanie regulować własnych zobowiązań. 

Na czym polega upadłość konsumencka? Postępowanie, polega albo na całkowitym zaspokojeniu wierzycieli z majątku dłużnika, albo na umorzeniu długów częściowo lub w całości. Istotną zmianą wprowadzoną przez nowelizację ustawy Prawo upadłościowe, która weszła w życie 24 marca 2020 roku, jest to, że można się starać o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nawet, jeśli do zadłużenia doszło wskutek rażącego niedbalstwa lub umyślnie. Jednak osoby takie, będą musiały spłacić długi w terminie od 36 miesięcy do 7 lat.

Co oznacza upadłość konsumencka? Konsument staje się niewypłacalny, jeśli jego miesięczne dochody są niewystarczające, by mógł pokryć wszystkie swoje wydatki związane z utrzymaniem i spłatą zobowiązań. Upadłość konsumencka osoby fizycznej pozwala całościowo rozwiązać problem zadłużenia, czyli spłacić wierzycieli całkowicie lub częściowo, a dłużnikowi dać szansę na nowy start z czystym kontem. Upadłość konsumencką można ogłosić więcej niż raz w życiu. Jednak może to nastąpić nie wcześniej niż 10 lat od ogłoszenia poprzedniej. 

Jeśli znajdujesz się w spirali długów, z których nie widzisz wyjścia, skontaktuj się z nami. Rozwiązaniem może być upadłość konsumencka — pomoc świadczymy kompleksowo, od analizy sprawy, aż po finał w sądzie.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej — kto może, a kto nie może tego zrobić?

Wniosek o upadłość konsumencką musi zostać wniesiony do sądu, bo tylko on może rozstrzygnąć i ogłosić bankructwo konsumenckie. Wnieść o to może zarówno dłużnik, jak i jego wierzyciel lub wierzyciele. W przewodzie sądowym trzeba uzasadnić, że osoba zadłużona nie posiada rzeczywistych możliwości spłacania zobowiązań. 

Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej? Nie każda osoba fizyczna posiadająca długi może starać się o ogłoszenie upadłości. Powody odrzucenia wniosku lub umorzenia postępowania przez sąd mogą być następujące:

 • dłużnik nie jest niewypłacalny – jego zaległości dotyczą okresu krótszego niż 3 miesiące,
 • w ciągu ostatnich 10 lat dłużnik złożył wniosek o upadłość i została ona ogłoszona, a część lub całość zobowiązań została umorzona,
 • w ciągu ostatnich 10 lat dłużnik dokonał czynności skutkującej pokrzywdzeniem wierzycieli, np. przekazał nieruchomość bliskiej osobie w celu uniknięcia jej zajęcia przez komornika,
 • dłużnik jest akcjonariuszem lub komandytariuszem odpowiadającym także za długi spółki.

Zastanawiasz się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej i nie wiesz, jak to zrobić? Zgłoś się do nas! Zajmiemy się wszystkimi formalnościami!

Warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej zawarte są w Ustawie prawo upadłościowe z dnia 28 lutego 2003 roku z późniejszymi zmianami. Regulacje tam zawarte dotyczą przede wszystkim:

 • elementów, jakie powinien zawierać wniosek o upadłość,
 • warunków umorzenia zobowiązań,
 • sposobu określania planu spłaty wierzycieli oraz likwidacji majątku osoby ogłaszającej bankructwo,
 • zasady, na jakich zawarty ma być układ z wierzycielami,
 • czas, jaki ma upadły na ewentualną spłatę wierzycieli.

Akt prawny nie określa, jakie długi może obejmować upadłość konsumencka. Dlatego niezależnie czy masz zobowiązania wobec banków, instytucji finansowych czy jakiekolwiek inne, możesz po spełnieniu wszystkich ustawowych warunków starać się o ogłoszenie bankructwa konsumenckiego.

Zmiany w upadłości konsumenckiej wprowadzone nowelizacją z 24 marca 2020 roku

Nowe przepisy bardzo uprościły warunki upadłości konsumenckiej. Wśród najważniejszych zmian działających na korzyść dłużników i upraszczających procedurę można wymienić:

 • brak konieczności podawania powodów niewypłacalności,
 • możliwość ogłoszenia upadłości przez osoby, które doprowadziły do swojego zadłużenia z premedytacją,
 • dłużnik zyskał możliwość wnioskowania o zawarcie ugody z wierzycielem (w takim przypadku nie trzeba już składać wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej),
 • możliwe jest ogłoszenie upadłości firmy jednoosobowej, bo wnioski mogą też składać osoby prowadzące działalność gospodarczą w tej formie.

Dodatkowo wniosek o upadłość konsumencką od 1 lipca 2021 roku można składać online, bo postępowanie upadłościowe jest prowadzone w systemie teleinformatycznym. 

Jeśli masz długi, a nie wiesz, czy kwalifikujesz się do ogłoszenia bankructwa, zgłoś się do nas! Przeanalizujemy Twoją sprawę i znajdziemy najlepsze rozwiązanie

Ile kosztuje upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka niesie ze sobą koszty kilku rodzajów. Sama opłata sądowa za złożenie wniosku wynosi 30 zł. W razie korzystania z pomocy pełnomocnika, konieczne jest także uiszczenie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w kwocie 17 zł. 

Do tego dojdą również koszty postępowania sądowego oraz wynagrodzenie reprezentującego dłużnika prawnika. Te drugie zależą od stopnia skomplikowania sprawy. Nasza kancelaria wyróżnia się tutaj korzystnymi dla klientów warunkami finansowymi!

Wreszcie dochodzi jeszcze koszt wynagrodzenia syndyka masy upadłościowej, który w razie umorzenia postępowania pokrywa wnioskodawca. Natomiast w przypadku zakończenia sprawy umorzeniem długów również i ono jest w całości umarzane. Jeśli nastąpi likwidacja majątku dłużnika, wynagrodzenie syndyka pokrywane jest ze środków uzyskanych z jego sprzedaży. 

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką? 

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 marca 2020 r. w sprawie określenia wzorów formularzy wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej zawiera gotowy wniosek o upadłość konsumencką. Jest to duże ułatwienie dla składających, trzeba jednak wiedzieć, co i jak wpisać w poszczególne rubryki, aby nie został on odrzucony lub skierowany do uzupełnienia. A trzeba podać m.in.:

 • wykaz majątku z szacunkową wyceną — informacje o posiadanych nieruchomościach i ruchomościach, 
 • informacje o posiadanych środkach pieniężnych w gotówce i zgromadzonych na kontach bankowych i lokatach,
 • listę wierzycieli wraz z danymi na temat posiadanych wobec nich długów,
 • dowody na potwierdzenie istnienia swoich długów i niewypłacalności, w tym m.in.: zaświadczenie o zarobkach, dokumenty potwierdzające brak dochodów, czy wypowiedzenia umów kredytów.

Wszystkie wymienione we wniosku dokumenty muszą być złożone jako załączniki. 

Prawidłowo wypełniony formularz to bardzo ważny element dla rozpoczęcia postępowania, dlatego, jeśli nie wiesz, jak napisać wniosek o upadłość konsumencką, zgłoś się do naszej kancelarii. Od wielu lat świadczymy pomoc prawną osobom zadłużonym! Nasi prawnicy z sukcesem przeprowadzili już wiele podobnych spraw, doprowadzając do korzystnych dla naszych klientów rozstrzygnięć.

Jak długo trwa ogłaszanie upadłości konsumenckiej?

Ustawa nie ustala tutaj konkretnych terminów, a o tym, jak długo trwa upadłość konsumencka, decyduje stopień skomplikowania sprawy. Ogłoszenie postanowienia może równie dobrze nastąpić po miesiącu od złożenia wniosku, jaki i po kilku latach. Jeżeli sytuacja dłużnika jest tak ciężka, że nie może on dokonywać nawet zaplanowanych i rozłożonych na raty spłat zadłużenia, sąd umarza jego zobowiązania i postępowanie jest wtedy krótsze. 

Postępowanie o upadłość konsumencką może się składać z różnych etapów w zależności od sytuacji, w jakiej znajduje się dłużnik.

 1. Sąd wydaje orzeczenie o likwidacji majątku osoby ogłaszającej upadłość, wtedy syndyk sprawdza listę wierzycieli i sprzedaje majątek dłużnika. Potem sąd wydaje następne orzeczenie ustanawiające plan spłaty długów. Ten etap może trwać nawet 1,5 roku.
 2. Sąd ustala plan spłat, który może obejmować 12, 24 lub 36 miesięcy. Przez ten okres upadły musi spłacać zaległe zobowiązania wobec wierzycieli. Jeśli dłużnik doprowadził do zadłużenia z premedytacją, okres ten może sięgać nawet 7 lat.

Na czas ogłaszania postanowienia może mieć też wpływ właściwe reprezentowanie dłużnika w sądzie. Prawidłowe sporządzenie wniosku i złożenie wszystkich wymaganych dokumentów z pewnością wpłynie pozytywnie na przebieg sprawy. Jeśli zależy Ci na czasie, zgłoś się do nas po pomoc. Upadłość konsumencka to nasza specjalność! Adwokat będzie skutecznie reprezentować Cię przed sądem i doprowadzi do pomyślnego dla Ciebie zakończenia.

Upadłość konsumencka – konsekwencje

Wstrzymanie długów i możliwość nowego startu z czystym kontem to niewątpliwe korzyści z przeprowadzenia tego postępowania. Słabe strony upadłości konsumenckiej to konsekwencje, jakie trzeba ponieść, aby ją przeprowadzić. Należą do nich: 

 • likwidacja majątku i ograniczony dostęp do pieniędzy, które syndyk zajmuje w celu spłaty wierzycieli,
 • możliwość utraty domu czy mieszkania, które zostanie zlicytowane,
 • brak możliwości swobodnego zarządzania majątkiem w trakcie postępowania. Jego składniki włączone do masy upadłościowej nie mogą zostać w tym czasie sprzedane lub przepisane na inne osoby,
 • trudności w zaciąganiu nowych zobowiązań, banki często odmawiają przyznania nowego kredytu osobie w trakcie postępowania upadłościowego. 

Nasza kancelaria dokładnie przeanalizuje Twoją sprawę i wybierze optymalne rozwiązania dla Ciebie. Jeśli okaże się, że możesz wyjść z długów w inny, prostszy niż upadłość konsumencka sposób, powiemy Ci o tym. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wyjść na prostą!

Jak wygląda życie po upadłości konsumenckiej?

Sąd ogłosił Twoją upadłość konsumencką – i co dalej? Możesz cieszyć się odzyskanym spokojem psychicznym i przystąpić do odbudowywania straconego majątku, bez nachodzących Cię windykatorów i ciągłych telefonów od dłużników. Dzięki zyskanemu doświadczeniu w przyszłości z pewnością łatwiej Ci będzie podejmować trafne decyzje finansowe i uważniej zaciągać zobowiązania. 

Życie po upadłości konsumenckiej może całkowicie powrócić do normalności. Nowe cele zawodowe, praca i wyzwania mogą znów być Twoją codziennością. Pomożemy Ci skutecznie pozbyć się długów i rozpocząć nowy etap w Twoim życiu. Nie zwlekaj, skontaktuj się z naszą kancelarią antywindykacyjną i pozwól sobie pomóc.

Upadłość konsumencka — czy warto?

Wahasz się lub nie wiesz, czy warto ogłaszać upadłość konsumencką? Zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku będzie ona korzystna? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i tego, czy dysponujesz odpowiednim majątkiem i warunkami do spłaty długów. Jeśli tak, masz szansę na uwolnienie się od zobowiązań, poprzez pokrycie ich ze sprzedaży Twoich aktywów lub spłacenia w ustalonych przez sąd ratach. 

Korzyścią z wszczęcia postępowania upadłościowego jest też wstrzymanie wszystkich postępowań egzekucyjnych i windykacyjnych. Nie musisz się także martwić, że w wyniku licytacji Twoich nieruchomości zostaniesz bez dachu nad głową. Przepisy ustawy nakazują zapewnienie bankrutowi środków na wynajem mieszkania w kwocie pokrywającej jego koszty za okres od 12 do 24 miesięcy. 

Jeśli nie wiesz, czy opłaca Ci się upadłość konsumencka lub szukasz po prostu sposobów na wyjście z długów, skontaktuj się z nami! Pomagamy osobom zadłużonym w całej Polsce. Naszych doświadczonych prawników cechuje 97% skuteczności w działaniu na rzecz klientów. Co roku, dzięki nam setki osób skutecznie uwalniają się od długów, zyskując bezcenny spokój. Możesz się z nami skontaktować w dogodnej dla Ciebie formie: przez telefon, mail albo specjalny formularz na stronie. Nie zwlekaj, zgłoś się do nas i rozwiąż swój problem skutecznie!

Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Pomożemy Ci - Zadzwoń!

Darmowa konsultacja